Procedúry
Termálny minerálny bazén
Hypertermálny celkový vodný kúpeľ s účinkom myorelaxačným, spazmolytickým a analgetickým. Pôsobením chemickej, tepelnej a tlakovej dávky v kúpeli dochádza k ústupu sprievodných reflexných prejavov pri degeneračných chorobách pohybového ústrojenstva, čo vytvára priaznivé podmienky pre rehabilitáciu. U nás sa aplikuje hypertermálny kúpeľ s teplotou 37-40 °C v trvaní 20 min. Po kúpeli nasleduje zábal za účelom prolongácie termoterapie.
Vaňový termálny minerálny kúpeľ
Hypertermálny celkový vodný kúpeľ s účinkom myorelaxačným, spazmolytickým a analgetickým. Pôsobením chemickej, tepelnej a tlakovej dávky v kúpeli dochádza k ústupu sprievodných reflexných prejavov pri degeneračných chorobách pohybového ústrojenstva, čo vytvára priaznivé podmienky pre rehabilitáciu. U nás sa aplikuje hypertermálny kúpeľ s teplotou 37-40 °C v trvaní 20 min. Po kúpeli nasleduje zábal za účelom prolongácie termoterapie.
Hydromasážny kúpeľ dolných končatín
Voda je ľahko hypertermálna (36 °C – 38 °C) a víri sa pomocou turbín. Tým sa zvyšuje prekrvenie končatín, lokálne aj metabolizmu a aktivuje kožné receptory. Podáva sa pri zlom prekrvení, po operáciách, úrazoch pohybového systému a pri periférnych parézach.
Hydromasážny kúpeľ horných končatín
Voda je ľahko hypertermálna (36 °C – 38 °C) a víri sa pomocou turbín. Tým sa zvyšuje prekrvenie končatín, lokálne aj metabolizmu a aktivuje kožné receptory. Podáva sa pri zlom prekrvení, po operáciách, úrazoch pohybového systému a pri periférnych parézach.
Hydromasážny kúpeľ celotelový
Vaňový kúpeľ spojený s masážnymi prúdmi po obvode vane, teplota 37 °C – 38 °C, doba kúpeľa 15 minút. Po masáži dochádza k pocitu uvoľnenia svalov. Je vhodná pri chronickom zápalovom a degeneratívnom ochorení chrbtice a kĺbov, na psychickú relaxáciu a tlmenie bolesti.
Perličkový kúpeľ
Vyznačuje sa sýtením vody teplej 36 °C – 38 °C stlačeným vzduchom, ktorý je privádzaný do dierkovaného roštu na dne vane. Bublinky vzduchu stúpajú z dna smerom k hladine a pôsobia mierne masážne na kožu. Perličkový kúpeľ má sedatívny účinok, uvoľňuje svalový tonus a psychické vypätie. Je vhodný pri ochoreniach pohybového aparátu, na zlepšenie prekrvenia končatín, hojenie jaziev a pri nespavosti.
Kúpeľ Živá soľ – MAGNÉZIOVÝ KÚPEĽ
Najefektívnejší spôsob ako doplniť chýbajúci horčík v organizme je použitie klasického kúpeľa. Horčík – magnézium sa dostáva do organizmu cez pokožku. Účinok kúpeľa sa posilní zábalom a odpočinkom na ležadle. Kúpeľ je vhodný pri svalových a kĺbových ochoreniach, ženských problémoch, nadmernom potení, na uvoľnenie a relax. Predávkovania magnéziom sa netreba obávať, jeho prebytok sa automatický z tela vylúči.
Kyslíkový kúpeľ
Kyslíkový kúpeľ okysličí pokožku, čím sa stane hebkou a odolnejšou. Posilňuje organizmus, odstraňuje pocit ťažkých a boľavých nôh. Pamáha taktiež pri nachladnutí a respiračných ťažkostiach a je vhodný na rekonvalescenciu.
Po kúpeli je vhodný teplý zábal.
Uhličitý kúpeľ
Osviežujúci bublinkový kúpeľ napomáha najmä pri zlom prekrvení končatín. Kúpeľ je vhodný na uvoľnenie dýchacích ciest je obohatený o vôňu smrekového ihličia. Do vody sa uvoľní oxid uhličitý a preto je vhodná pokojná poloha s hlavou nad okrajom vane, počiatočný pocit chladu asi po 10 sek. vystrieda pocit príjemného tepla v záplave bubliniek. Váš organizmus sa posilní.
Subaquálna masáž celotelová
Ide o kúpeľ so zdôraznením mechanického účinku. Prevádza sa v špeciálnej veľkej vani, pričom teplota vody je 35 °C – 38°C, tlak ústia trysky 200-400 kPa a vzdialenosť ústia hadice od povrchu tela je 10-15 cm. Tlakom vodnej trysky vzniká lokálna anémia, ktorá je po prerušení tlaku vystriedaná hyperémiou, trvajúcou 5-10 minút. Postupne sa zvyšuje tlak a zmenšuje vzdialenosť. Indikácia: stavy po úrazoch svalov a kĺbov, svalové atrofie, stavy po poliomyelitíde, lumboischiadický syndróm, artrózy, m. Bechterev, myalgie.
Škótske streky
Silne stimulujúca procedúra so striedavou aplikáciou studenej a teplej vody vo forme vodného lúča pod tlakom 3 atm zo vzdialenosti približne 3 m, čím dochádza k premasírovaniu celého tela. Je vhodná pre zvyšovanie odolnosti organizmu.
Knneiplov šliapací kúpeľ
Aktívny pohyb pre-šľapovaním nôh vo vaničkách naplnených vodou s kontrastnými teplotami. Začína sa v horúcej vode 40 °C – 46 °C v trvaní 1-2 minúty, potom pacient prešliapne do studenej vody 10 °C – 16 °C na 15-30 sekund. Celý cyklus sa opakuje 6-10 krát. Je vhodný pri bolestiach hlavy, vegetatívnych poruchách, poruchách prekrvenia ako žilová gymnastika pri začínajúcich varixoch, uvoľňuje členky a kĺby nôh.
teploliečba
Termálny lávový zábal
Lokálna aplikácia suchého tepla priložením tepelného nosiča. Lavatherm obsahuje Chemickú substanciu, ktorej aktiváciou vzniká teplo a dôjde k zahriatiu až na 54 °C. Podáva sa pri bolestivých stavoch chrbtice, kĺbov, svalov, obezite.
Termálny rašelinový zábal
Pôsobenie rašeliny spočíva v tepelnom efekte, ktorý lokálne hĺbkovo prekrvuje organizmus. Súčasťou rašeliny sú humínové kyseliny zabezpečujúce kyslé pH. Pri terapii sa používajú nosiče tepla, ktoré sa ohrejú vo vodnom kúpeli na teplotu 55 °C – 63 °C a priložia sa na rašelinové vrecko.
masáže
Klasická masáž
Sústava masážných hmatov s liečebným a preventívnym zameraním. Vyvoláva v tele lokálne a celkové reakcie. Lokálny účinok spočíva v odstraňovaní povrchových zrohovatených vrstiev kože. Dráždením nervových zakončení vznikajú biologicky aktívne amíny, ktoré majú celkový účinok. Táto procedúra je vhodná najmä pri reumatických, ortopedických, poúrazových a pooperačných stavoch.
Reflexná masáž
Zvláštny druh masáže, ktorá sa líši od klasickej masáže technikou hmatov aj miestom aplikácie. Zameriava sa predovšetkým na zmeny, vyskytujúce sa na povrchu tela, vznikajúce pri dráždení, ktoré prichádza zo vzdialenejších postihnutých tkanív alebo orgánov pro stredníctvom spoločnej segmentovej inervácie. Aplikuje sa po operácií chrbtice, m. Bechterev, tzv. krčnej migréne a poúrazových stavoch.
Reflexná masáž chodidiel
Reflexná masáž dokáže zbaviť stresu, navodiť príjemné pocity. Masáže reflexného bodu spôsobujú jeho prekrvenie a tým aj prekrvenie jemu prislúchajúcemu orgánu, čím sa dosiahne rýchlejšie prúdenie živín a vyplavenie nežiadúcich látok. Vhodná je pri poruchách pohybového systému a využíva sa aj ako protistresová liečba.
Medová masáž
Zbavuje telo toxínov, pôsobí do hĺbky tkanív, čím oživuje celý organizmus. Obnovuje prirodzenú detoxikačnú schopnosť organizmu a spúšťa ozdravné procesy v tele, posilňuje imunitný systém.
Čokoládová masáž
100 % čistá čokoláda je bohatá na antioxidačné látky, ktoré podporujú prirodzený obranný mechanizmus ľudského organizmu. Čokoláda má vplyv na uvoľnenie endorfínov, čím vyvolá pocit pohody. Obsahuje horčík, draslík, vitamín E a proteíny. Čokoláda prináša príjemný relax, zvláčnuje a hydratuje pokožku.
Pôsobí proti bolesti, stresu a únave, odplavuje toxíny, uvoľňuje svaly a stimuluje zmysly.
Masáž lávovými kameňmi
Masáž horúcimi lávovými kameňmi je liečebná a relaxačná metóda, ktorá účinne uvoľňuje telo. Navodzuje celkovú relaxáciu a regeneráciu organizmu, vhodne stimuluje krvný obeh a lymfatický systém. Lávové kamene sú čadičovo vulkanického pôvodu, majú mimoriadne silné energetické vibrácie, ktoré spolu s teplom dokážu odstrániť bloky dôležitých bodov na meridiánoch – energetických dráhach a rozprúdia energiu v tele, majú schopnosť absorbovať negatívnu energiu a dopľňať pozitívnu. Prenos tepla a jeho energie zlepšuje prenos kyslíka, stimuluje a detoxikuje organizmus, okysličuje tkanivá. Táto masáž sa vykonáva pomocou špeciálnych masážnych hmatov a teplých lávových kameňov.
Indikácie: bolesť svalov, bolesť hlavy, atrofovanie svalov, bolesti kĺbov, artritída.
Kontraindikácie: kožné poranenia, slnečné popáleniny, zvýšená citlivosť na teplo, krčové žily, vysoký krvný tlak.
Vákuová masáž – Bankovanie
Pri tejto metóde sa prikladajú sklené nádobky-banky s nahriatym vzduchom, ktorý ochladzovaním vytvorí podtlak a tým sa prisajú na pokožku. Podtlak v banke spôsobí prekrvenia a prehratie a tým dochádza k zvýšenému okysličovaniu bunkového tkaniva, zrýchleniu látkovej výmeny a vyplavovaniu nahromadených škodlivín z tela. Pôsobením na reflexné zóny sa zlepšuje činnosť vnútorných orgánov. Masáž je vhodná pri bolestiach a poruchách pohybového ústrojenstva, chronickom reumatizme, zlepšuje imunitu hormonálneho a lymfatického systému, zlepšuje činnosti vnútorných orgánov-tráviace ťažkosti, urologické ťažkosti, dýchacie cesty, hlasivky, priedušky, astma, chronických bolesti hlavy.
BIO masáže
Deväť kvetov – mimoriadne účinný olej na unavený a boľavý chrbát, stuhnuté svaly a kĺby, prináša úľavu pri svalovom napätí a únave, prekrvuje, prehrieva a zmierňuje opuchy
Maratónec – ideálny pre nohy unavené po zvýšenej telesnej námahe a záťaži, odstraňuje bolesti, zmierňuje kŕče, opuchy, skvele pomáha pri drobných poraneniach
Body fit – Ideálny pre starostlivosť o pokožku a svaly pri športe a fitness. Používa sa pred telesnou aktivitou aj po nej. Pred veľkou svalovou záťažou dobre zahrieva a prekrvuje pokožku aj svaly.
elektroliečba
Diadynamik
Má účinok hyperemizačný, analgetický, protiedémový, tonizačný a relaxačný. Je vhodný pri liečbe chorôb pohybového ústrojenstva zápalového a negeneratívneho pôvodu, vertebrogénneho syndrómu, poúrazových stavov, reumatickej artritíde.
Ultrazvuk
Je liečebné využitie premeny elektrickej energie na zvuk a teplo. V terapeutických dávkach pôsobí ultrazvuk ako mikromasáž so súčasným zahriatím, zlepšením výživy tkanív, analgetickým účinkom a relaxáciou. Vo vyšších dávkach mechanicky rozrušuje vápenaté usadeniny. Je vhodný pri artrózach, vertebrogénnom syndróme, chronických reumatických zápaloch, poúrazových stavoch, periarthritis humeroscapularis.
Ionomodulátor
Účinky sú podobné ako pri diadynamiku, no v tomto prípade je najsilnejšie analgetické pôsobenie. Aplikuje sa viac pri chronických ochoreniach, najmä však pri vertebrogénnom syndróme a mimokĺbnom reumatizme.
Rebox
Bioptrónová lampa
Pôsobením polarizačného svetla, ktoré má nízke vyža-rovanie energie, vykonáva biostimuláciu. Tak povzbu-dzuje regeneračné procesy v organizme a posiľňuje imunologický aparát. Liečba nie je invazívna ani bolestivá. Biostimulácia pomocou svetla prispieva k zmierneniu bolesti šije, chrbtice, pri úrazoch, chronických poruchách pohybového aparátu, aplikuje sa tiež na pooperačné a staré keloidné jazvy.
Laseroterapia
Laserový lúč je nosičom energie, ktorú je schopný odovzdať pri dopade na ožarovanú plochu. Laser je aplikovaný buď kontinuálne alebo pulzne. Má výrazný biostimulačný efekt – najmä čo sa týka stimulácie kolagénu, podpory vaskularizácie tkanív a urýchlenia regenerácie ciev. Všeobecne ide o urýchlenie hojivého procesu. Má analgetický účinok a zmierňuje opuchy. Aplikácia sa vykonáva lokálne podľa predpisu lekára. Znižuje bolesť, zlepšuje látkovú výmenu a prekrvenie, uvoľňuje svalové napätie, odstraňuje degeneratívne zmeny svalov a kostí.
Magnekon
Pri liečebnom využívaní magnetov ide v podstate o zdroj impulzného, striedavého eventuálne jednosmerného prúdu, ktorý preteká rôzne veľkou cievkou. Pulzné magne-tické pole má výrazný analgetický, protizápalový účinok, zlepšuje prekrvenie a výživu tkanív. Výhodou magnetote-rapie je možnosť aplikácie cez sadrový obväz, ktorý je možné použiť pri kovových dlahách a kĺbových náhradách, poúrazových zle sa hojacich jazvách, reumatickej artritíde, m. Bechterev a vertebrogénom syndróme.
Inhalácia
Je liečebná metóda, ktorá využíva prírodné liečivé zdroje. Podáva sa pri ochoreniach horných a dolných dýchacích ciest. V priebehu liečby inhaláciou sa využíva minerálna voda, ktorá zlepšuje vykašliavanie, pôsobí protizápalovo a znižuje dráždivosť sliznice dýchacích ciest.
morský kúpeľ
Predstavuje jemná a hustá aerosolová hmla zo silne mineralizovanej vody. Hustá hmla je vytváraná tlakom vzduchu cez špeciálnu trysku, pričom sa zachová obsah všetkých minerálnych látok obsiahnutých vo vode. Koncentrácia minerálnych látok v morskom kúpeli prevyšuje obsah minerálnych látok a solí vo vzduchu pri mori. Kúpeľ je vhodný pre všetky vekové kategórie od dvoch rokov. Absolvuje sa v sede v uzavretom priestore /kabínke/doporučovaná dĺžka jednej procedúry je 15 minút. Aerosol sa doporučuje vdychovať nosom aj ústami.
Indikácie: posilňuje imunitný systém, prečisťuje a uvoľňuje dýchacie cesty, pomáha pri astme a chronickej bronchitíde pomáha pri rôznych kožných chorobách a alergiách, pomáha pri problémoch pohybového ústrojenstva, podporuje doliečenie zlomenín a zmierňuje bolesti kĺbov aj pri bolestiach reumatického pôvodu.
Kontraindikácie: nie sú známe žiadne kontraindikácie.
fínska sauna suchá
Kúpeľ v horúcom a suchom vzduchu (teplota 60 °C – 90 °C, ale s nízkou vlhkosťou vzduchu 10-30%). Teplota vzduchu v saune je typicky rozložená podľa výšky stupňov lavíc (pri podlahe najnižšia cca 40 °C, pri strope najvyššia cca 110 °C). Neoddeliteľnou súčasťou saunovania je následné ochladenie studenou vodou v rôznej forme (omývanie, sprchovanie, ponorný kúpeľ). Celý cyklus sa opakuje 2-3 krát a je ukončený relaxáciou. Súčasťou saunovania sú taktiež tzv. parné nárazy (náhle zvýšenie vlhkosti vzduchu poliatím horúcich kameňov vodou), čím sa zmení odparovanie potu a teplota jadra organizmu sa zvýši. Sauna podporuje otužovanie organizmu, je vhodnou prevenciou proti chorobám z prechladnutia, ovplyvňuje funkčné cirkulačné poruchy, ľahké reumatické ochorenia a tiež niektoré alergické choroby.
liečebný telocvik
Cvičenie vo vode
Individuálny telocvik
Sú to cvičenia sily, rýchlosti, vytrvalosti a obratnosti s náradím i bez náradia. Osobitnú kapitolu tvorí dychová gymnastika, pomocou ktorej možno dosiahnuť celkovú relaxáciu a je zaraďovaná na začiatok cvičenia. Rehabilitačná pracovníčka cvičí len s jedným pacientom.
Skupinové cvičenie
Ide o cvičenie v rehabilitačnom bazéne. Vodné prostre-die umožňuje pôsobenie tepla, tlaku, vztlaku, odporu a chemických komponentov, vďaka ktorým sa zlepšuje efekt cvičenia. Vztlak vody nadľahčuje, odbremení váhonosné kĺby a čiastočne eliminuje účinky gravitácie, tým môže pacient vykonávať bezbolestne niektoré pohyby, ktoré by na suchu pre bolesť a slabosť nedokázal vykonať. Pohyb vo vode vyvoláva kladné emócie. Cvičebná jednotka sa skladá z 10 – minútového rozcvičenia, pri ktorom sa organizmus zahrieva. Tým sa dosiahne relaxácia a zníženie bolestivosti, používa sa izotermálna teplota vody 34 °C – 36 °C, dĺžka cvičebnej jednotky je 20-30 min, používajú sa pomôcky na vznášanie – vesta, lopta, plávacie dosky, ktoré zmierňujú prípadný strach. Dôležitou aktivitou vo vode je aj reedukácia chôdze (nácvik správnej chôdze). Liečebný telocvik absolvujú najmä pacienti a klienti po úrazoch a operáciách.
Nordic walking